Како брзо да се подигне потенцијата дома?

Човек со импотенција

Еден од важните индикатори за физичкото и психолошкото здравје на мажот е потенцијата. Емоционалната рамнотежа и нормалните односи со спротивниот пол зависат од тоа. Во отсуство на ерекција и недостаток на секс, може да се развијат сериозни патологии или комплекс на инфериорност. Можно е да се зголеми потенцијата дома, главната работа е правилно да се изберат вистинските народни лекови и препарати.

Симптоми на импотенција

Еректилната дисфункција може да биде трајна или привремена, но во двата случаи е потребно прилагодување на дневната рутина, промена на исхраната и ревидирање на начинот на живот. Обично импотенцијата предизвикана од неоргански фактори може да се излечи без помош на лекар. Но, во случај кога се појави во позадина на хронични патологии, не е реално да се реши проблемот самостојно.

Човекот се соочи со еректилна дисфункција

Индикација за итна посета на лекар е:

 • недостаток на неконтролирана ерекција наутро;
 • неможност да се предизвика природно;
 • слаба ерекција, недоволна за сексуален однос;
 • целосен недостаток на интерес за процесот на сексуален контакт;
 • исчезнување на „воскресникот" за време на сексот;
 • честа предвремена ејакулација или неможноста да се постигне тоа поради летаргијата на пенисот.

Кога контактирате со медицинска установа, лекарот ќе ви препише тестови и сеопфатен преглед на карличните органи за да утврди точна дијагноза и да ја идентификува основната причина за слабеењето на потенцијата, а потоа да препише соодветни лекови за да се врати.

Важно!

Со намалување на еректилната функција со зголемен карактер, потребно е да се побара совет од уролог или андролог. Само-лекувањето дома може да доведе до влошување на хронични болести или општо влошување на благосостојбата.

Третман на еректилна дисфункција во домот

Ако за време на лекарски преглед, не се идентификувани сериозни абнормалности во работата на телото, тогаш пациентот може да помине третман дома. Во овој случај, често се користат народни лекови, лекови, специјални вежби и масажа за да се зголеми ерекцијата.

Подготовки за подигање на потенцијата

За да се врати репродуктивниот систем, постојат десетици аптечни производи кои директно влијаат на снабдувањето со крв во пенисот или го зголемуваат производството на тестостерон. Повеќето од нив имаат импресивна листа на контраиндикации. Тоа се главно кардиоваскуларни заболувања, срцев удар и мозочен удар во последните шест месеци, некои болести на ендокриниот и нервниот систем. Затоа, пред да ги користите, се препорачува да се консултирате со лекар за да не му наштети на телото.

Лекарот препишува лек на пациентот за да ја зголеми потенцијата

Ефективни лекови за ослободување од импотенција:

 • Лекот е стимулатор на потенција, чија активна супстанција предизвикува моќен наплив на крв до гениталиите, поради што се појавува ерекција. Таблетите продолжуваат да работат 24 часа;
 • Лек што го зголемува либидото ја забрзува ерекцијата на пенисот. Се користи за превенција и третман на импотенција;
 • Биолошки активен додаток заснован на билни состојки. Го регулира нивото на полови хормони, а со тоа обезбедува нормално функционирање на карличните органи;
 • Подготовка што содржи женшен, ја стимулира сексуалната желба и го продолжува сексуалниот однос;
 • Лек со антитела кон ендотелната НО-синтаза. Се смета за безбеден хомеопатски лек. Се користи за лекување на еректилна дисфункција, брзо ја зајакнува ерекцијата и спречува болести на генитоуринарниот систем.

Народни лекови кои можат да ја подобрат потенцијата

И покрај фактот дека сега има еден куп ефикасни фармацевтски препарати за враќање на функционирањето на органите на репродуктивниот систем, традиционалната медицина сè уште не ја губи својата популарност. Тоа е затоа што таа нуди производи со брза реакција, базирани на природна основа, кои ви помагаат лесно да го воспоставите вашиот интимен живот и да вратите силна ерекција без да му наштетите на вашето здравје. Покрај тоа, народните рецепти вклучуваат состојки што се продаваат во која било аптека или продавница за храна.

Направете сами методи за подготовка на лекови за зголемување на потенцијата:

  Подготовка на мешавина од суво овошје, ореви и лимон за подобрување на потенцијата
 • Измешајте ги јадрата од ореви, суви кајсии, суви смокви, сливи (во чаша), исецкајте, поминувајќи низ мелница за месо заедно со нелупен лимон. Истурете ја смесата со чаша течен мед. Темелно измешајте сè и префрлете го во стаклен сад со капак. Чувајте го во фрижидер. Секое утро на празен стомак, јадете 1 лажица масло. лмешавини. Сите состојки се засилувачи на потенцијата. Покрај тоа, тие се богати со витамини А, ПП, Ц, Б, микро- и макроелементи одговорни за производство на тестостерон, зајакнување на имунитетот. Дневното внесување на лекот му помага на телото да се бори против бактериите и вирусите, го намалува воспалението, ја стимулира мозочната активност, што е важно во случај на тежок ментален и физички труд;
 • Во еднакви размери, измешајте свежо исцеден сок од морков и мед. Смесата се пие во 2 лажици. лтри пати на ден. Овој лек е контраиндициран за луѓе со заболувања на панкреасот, индивидуална нетолеранција кон пчеларски производи и екстремна дебелина;

  Важно!

  И покрај корисните квалитети на традиционалната медицина, во случај на несоодветна употреба или во присуство на одредени хронични болести, тие можат да предизвикаат непоправлива штета на здравјето. Затоа, пред да започнете со третман, треба да се консултирате со вашиот лекар и да бидете сигурни дека нема алергиска реакција на телото на компонентите на земаниот лек.

 • Insеншен, кој е симбол на машката сила, ќе помогне да се подигне потенцијата дома на претходното ниво. За да се подготви медицинска инфузија, коренот се нанесува на ренде или се крши во мешалка. 100 гр добиена кашеста маса се става во 400 мл врела вода, по 5-6 часа, 3 лажици. лприроден мед, 2 лажиче. мелен цимет. Земете секој ден наутро пред јадење, 100 ml. За брзо зајакнување на ерекцијата, се пие двојна доза половина час пред сексуалниот однос. Можете исто така да купите готова алкохолна тинктура во аптека. Растворете 20-30 капки од лекот во 1 лажица масло. лвода и пијте на празен стомак. Insеншен помага да се надмине хроничниот замор, промовира наплив на енергија, ја зголемува циркулацијата на крвта, што е неопходно за целосно функционирање на гениталиите;
 • Медот и алоето ќе помогнат да се зголеми потенцијата кај мажите
 • Мед пијалок ќе помогне да се зголеми и да се продолжи ерекцијата. За да го подготвите, ќе ви треба чаша зрели лисја од алое. За да го добиете сокот за лекување, треба да се ослободите од цврстата надворешна обвивка и да ја исцедите пулпата преку неколку слоеви на газа. Следно, треба да ја измешате добиената суровина со чаша природен мед и црвено вино. Во стаклен сад со затворен капак, смесата се чува на ладно темно место 30 дена додека не добие лековити својства. После тоа, треба да пиете 1 лажица масло секој ден. лпред јадење 3 пати на ден. Така, дома, можете значително да ја подобрите еректилната функција без помош на скапи лекови.

Подобрување на еректилната функција со вежбање

Често кај мажи кои водат седентарен начин на живот, потенцијата се намалува како резултат на метеж во карличните органи. Во овој случај, едноставни вежби кои не бараат посебна физичка подготвеност или издржливост ќе помогнат да се зајакне ерекцијата:

 • Во стоечка положба (нозете се шири во ширина на рамената), треба да направите кружни движења со карлицата. Прво на еден начин, а потоа на другиот;
 • Лежејќи на тврда површина, треба да извршите "извртување". Додека вдишувате, подигнете ги рамената и достигнете со десниот лакт до подигнатото лево колено и повторете го истото со другите екстремитети;
 • Вежбајте „велосипед" познат од детството. Лежејќи на подот, подигнете ги нозете наизменично, симулирајќи педалирање;
 • Одете на место, кревајќи ги високо колената.

Сите овие активности се насочени кон зголемување на снабдувањето со крв во карличните органи, зајакнување на мускулите на долниот дел од телото. Можете да ги изведувате во кое било погодно време 10-20 минути.

Секоја вежба мора да се повтори 15-20 пати. Со текот на времето, нивниот број се зголемува. Кога бројот на повторувања ќе достигне 50, не само што ќе се зајакне потенцијата, туку и карличните мускули, кои го земаат главниот товар за време на сексуалниот однос.

Производи кои ја зголемуваат ерекцијата

За да постигнете добра потенција, да го подобрите либидото, треба да ја ревидирате диетата и да ја исклучите целата штетна храна што ја потиснува машката сила.

Храна што ја подобрува потенцијата:

  Млечни производи на менито на еден човек за зајакнување на потенцијата
 • Свежо млеко и ферментирани млечни производи. . . Оваа храна треба да биде присутна во исхраната на која било личност, и возрасни мажи и жени. Комплексот на витамини, минерали и аминокиселини кои ги сочинуваат овие производи обезбедуваат непречено функционирање на сите телесни системи. Со доволна количина млечни производи во дневното мени, се зајакнува коскеното ткиво, се подобрува активноста на мозокот и се подобрува либидото;
 • Месо. . . Содржи протеини, полинезаситени киселини, витамини, микро- и макроелементи, кои се одговорни за состојбата на кардиоваскуларниот, нервниот систем, мускулното ткиво, производството на доволна количина на полови хормони. Но, не сите јадења од месо се здрави. Еден човек треба да избегнува прекумерна потрошувачка на свинско месо. Тоа предизвикува натрупување на холестерол во крвта, што го нарушува снабдувањето со крв во карличните органи. Подобро да се јаде говедско, зајак и пилешко;

  Важно!

  Потенцијата зависи од многу фактори што го опкружуваат човекот и е директен одраз на состојбата на целиот организам. Затоа, важно е да го следите вашето здравје, да водите животен стил што ќе ви овозможи да ја одржувате машката сила многу години.

 • Мед и пчеларски производи. . . Тие го стимулираат протокот на сексуална возбуда, ја подобруваат циркулацијата на крвта во карличните органи. Зајакнување на имунитетот, намалување на воспалителните процеси во телото, отстранување на токсините и токсините;
 • Риба. . . Содржи голема количина на лесно сварливи протеини, полинезаситени масни киселини и минерали. Тие го забрзуваат производството на тестостерон, ја подобруваат состојбата на крвните садови и коскеното ткиво. За мажите, најкорисните видови риби се размавта, туна, скуша;
 • Ореви. . . Тие се исклучително неопходни за машкото тело, бидејќи содржат важни елементи во трагови за правилно функционирање на репродуктивниот систем - цинк, магнезиум и калиум. За да ја зајакнете потенцијата, треба да јадете неколку видови ореви секој ден - ореви, борови ореви, лешници, ф'стаци;
 • Морската храна е добра за здравјето на мажите
 • Остриги и други морски плодови. . . Богати се со супстанции кои ја зголемуваат сексуалната возбуда, ја зајакнуваат ерекцијата и го продолжуваат времето на сексуален однос. Кога користите дури и мала количина на овие производи, се обезбедува моќен „бонер" и живописни сензации за време на сексот.

Промена на животниот стил

Во некои случаи, со цел да се зголеми еректилната функција, доволно е мажот да ги промени своите навики, што негативно влијае на потенцијата. Исто така, ќе помогне да се спречат идните здравствени проблеми доколку ерекцијата е во ред во моментот. На крајот на краиштата, лекувањето на болеста е многу потешко отколку да се спречи.

Навики што можат да ја подобрат ерекцијата:

 • Правилна исхрана. . . Доволно количество хранливи материи ќе доведе до нормализирање на сите витални процеси во организмот, што несомнено ќе има позитивно влијание врз потенцијата;
 • Целосен одмор. . . Телото и мозокот мора редовно да се одмораат од метежот и вревата во секојдневниот живот, проблемите на работа. 7-8 часа сон ја надополнува енергијата и ги подобрува перформансите;
 • Спорт. . . Физичката активност ја подобрува работата на кардиоваскуларниот систем, ги зајакнува мускулите, го прави телото привлечно и еластично. Покрај тоа, во процесот на спортување, се произведуваат ендорфини - "хормони на среќа". Тие ги неутрализираат ефектите на стресот и депресијата, кои го инхибираат производството на полови хормони кај мажите;
 • Одење. . . Секојдневните прошетки на отворено можат да го подобрат целокупното здравје, да го ослободат психолошкиот стрес и да го одвлечат вниманието од проблемите. За време на одење, циркулацијата на крвта се зголемува, токсините и токсините се отстрануваат, а телото е заситено со кислород;
 • Насочување на сексуалниот живот. . . Честите промени на партнерот, како и недостаток на секс, доведуваат до еректилна дисфункција. Покрај тоа, за време на промискуитетен сексуален однос, секогаш постои ризик од заразување со сексуално преносливи болести, кои директно влијаат на состојбата на потенција;
 • Одбивање на лоши навики. . . Отсуството на тутун и алкохол во животот на мажот има подобар ефект врз неговото здравје - се подобрува снабдувањето со крв во гениталиите, се зголемува физичката издржливост, се нормализира биосинтезата на тестостерон;
 • Студен и топол туш. . . Секојдневната употреба на методот на наизменична студена и топла вода ќе го подобри тонот на кожата и мускулното ткиво, ќе има стимулирачки ефект врз снабдувањето со крв во гениталиите и ќе даде моќен наплив на енергија за целиот ден.