Како да се подигне потенцијата дома?

Стрес, нездрава исхрана и лоши навики, проблеми во односите со жена, премногу работа, сето тоа негативно влијае на здравјето и потенцијата на мажот. Многу луѓе знаат за тоа кои фактори влијаат на потенцијата, но само неколку го штитат своето сексуално здравје од нив. Експертите исто така нудат голем број техники за тоа како да ја зголемите потенцијата дома.

Секоја техника е соодветна за одредени фактори кои предизвикуваат намалување на потенцијата. Затоа, лекарите често препорачуваат да се применат во пракса неколку опции за терапија и спречување на импотенција. Интегриран пристап ќе обезбеди кумулативен ефект и брзо постигнување на посакуваните резултати, останува да се запознаеме со карактеристиките и правилата на секој метод.

секси маж без проблеми со потенцијата

Причините за влошување на потенцијата

Само неколку успеваат навремено да утврдат намалување на потенцијата, додека останатите го започнуваат патолошкиот процес самостојно. Всушност, симптомите како што се намален интерес за сексуален однос, слаба и нестабилна ерекција и тешкотии при ејакулација ќе станат причина за тревога и посета на лекар.

Причините за намалување на потенцијата можат да бидат од следниве видови:

Психолошки нарушувања. . . Проблеми како што следува може да доведат до намалување на потенцијата и либидото:

 • депресија;
 • неповолна клима во односите со жена;
 • конфликти на работа;
 • самодоверба, комплекси и стравови;
 • невропсихијатриски нарушувања;
 • прекумерна работа
причини за намалена потенција кај мажите

Хормонални нарушувања. . . Хормоналниот систем е одговорен за сексуалната сфера, особено за хормонот тестостерон. Намалување на тестостеронот може да биде предизвикано од следниве нарушувања:

 • дијабетес;
 • патологија на тироидната жлезда;
 • дебелина;
 • дисфункција на надбубрежните жлезди.

Болестипрекинување на преносот на нервните импулси кои се одговорни за сексуално возбудување. Следниве болести можат да доведат до ова:

 • нарушена церебрална циркулација;
 • мултиплекс склероза;
 • болести и повреди на 'рбетниот мозок.

Локални причиникои се одговорни за сексуалната функција. Имено:

 • Стеснување на артериите што носат крв до пенисот
 • слабо затнување на вентилите на вените, поради што има брз одлив на крв од пенисот и ерекцијата исчезнува.

Болести на кардиоваскуларниот систем, имено:

 • флебеуризам;
 • атеросклероза;
 • мала подвижност, што доведува до застојани процеси.

Болести на генитоуринарниот систем од инфективна и воспалителна природа. Најчесто, намалување на потенцијата се јавува поради уретритис, циститис и простатитис кај мажи.

Експертско мислење. Сексолог. Експерт за семејни односи. Семеен психолог.

Привремено намалување на потенцијата може да биде поврзано со употреба на одредени лекови со несакани ефекти. Честопати, проблемите во областа на гениталиите се поврзани со употреба на антидепресиви, хормонски агенси, диуретици. По укинувањето на таквите средства, треба да се забележи враќање на потенцијата.

Како да се подигне машката моќ дома?

Ако мажот е заинтересиран како брзо да ја подигне машката моќ без помош на лекар и радикални методи на терапија, може да се разгледаат неколку опции. Прво, треба да ја прилагодите вашата исхрана и начин на живот, така што овие фактори не ја намалуваат сексуалната активност. Второ, експертите советуваат разни вежби, лекови и народни лекови за зголемување на сексуалниот потенцијал.

Храна

Од она што мажот го консумира како храна, директно зависи неговиот здравствен статус, сексуална активност, па дури и психо-емоционална позадина. Секоја храна содржи комплекс на важни супстанции, па затоа вреди да се разгледа список на производи кои би помогнале да се врати потенцијата на мажот.

Следниве производи мора да бидат вклучени во менито на мажот:

 1. Зелените- копар, магдонос, целер и други зеленило се неопходни производи за машкото тело. На пример, магдоносот ја содржи компонентата апигенин, поради што се намалува концентрацијата на женски хормони, што значи дека се одржуваат нивоа на тестостерон.
 2. Морска храна- Оваа храна е богата пред се со протеини, а цинкот и аминокиселините придонесуваат за нормално производство на тестостерон. Најкорисни производи за потенција се скуша, школки, ракчиња, мележ, остриги.
 3. Репка- овој корен зеленчук генерално има корисен ефект врз целото тело на човекот. Ако го користите редовно, може да се забележи зголемување на потенцијата веќе 3-4 дена. Но, за да го консолидирате резултатот, подобро е да го користите постојано во менито.

Исто така, млечни производи, ореви од сите видови, посно месо, црн дроб и сите видови зачини и билки ќе бидат корисни за машката сексуална сфера. Главната работа е дека менито е разновидно и избалансирано, и не е ограничено на неколку производи.

Точни пози за време на сексуалниот однос

Малкумина мажи знаат дека квалитетот на ерекцијата и потенцијата, исто така, директно зависи од изборот на држење на телото. Лекарите препорачуваат да се практикуваат повеќе оние пози во кои на мажот ќе му биде полесно да стигне до крв во областа на карлицата. На пример, поза кога мажот е над жената, односно традиционална поза.

Со цел протокот на крв да биде значително поголем од одливот, мажот може да заземе исправена положба на телото, менувајќи ги положбите за време на сексот. На пример, одличен начин за обука на сексуални функции и потенција би била положба кога жената е на сите четири нозе, а нејзиниот партнер клечи или стои зад неа.

Вежби

Мускулите во карлицата и ингвиналниот канал се исто така одговорни за работата на гениталиите и важните процеси. Затоа, мажот треба да биде физички развиен и силен за да го подобри квалитетот на сексуалниот живот и да ја зајакне потенцијата. Можете да ја зголемите потенцијата со обука на пубокоцигеалниот мускул.

вежби за зголемување на потенцијата

За да ги пронајде овие мускули, мажот треба да се обиде да го прекине протокот на урина при мокрење. Така се склучува пубокоцигеалниот мускул. Треба да го тренирате мускулот со наизменична компресија и релаксација, повторувањата може да се направат што е можно почесто, со оглед на фактот дека ваквите манипулации ќе останат невидливи за другите.

Традиционални методи за брз ефект

Традиционалната медицина се смета за најдобра алтернатива на лековите ако ви треба превенција или третман на болести без несакани ефекти. Најчесто, тинктури, лушпи се користат за зајакнување на сексуалните функции и потенцијата. На пример:

 1. Супа од кромид.Земете два кромид, исецкајте ситно со нож, а потоа испратете ги во сад со 400 мл зовриена топла вода. Инфузијата мора да се чува околу 4 часа, да се исцеди од талогот и да се зема орално за 4 дози на ден.
 2. Мумијо.Земете лажица топла зовриена вода, растворете 0, 16 g во неа. мумија. Како резултат на производот се зема наутро на празен стомак и пред спиење.
 3. Ореви и мед.Незаменлив лек за какви било нарушувања во организмот. Компонентата мора да се комбинира во сооднос 1: 1, по што агенсот се зема во лажица по секој оброк, измиен со млеко.
 4. Тинктура од женшен.Таков лек се продава во аптеките, треба да го земате 25-30 капки пред јадење секој ден за 1-3 месеци.
 5. Салата од коприва.Треба да земете гранки од коприва, да ги обработите со врела вода, да исецкате ситно заедно со магдонос и варено јајце. Добиеното јадење е зачинето со маслиново масло, ленено семе и сецкан лук.

Исто така, експертите ги советуваат мажите да користат црн чај со додаток на Дубровник, мајчина душица, лимонова трева, каранфилче и шафран. Но, нането е контраиндицирано со мала моќност, бидејќи го релаксира човекот и ја намалува реакцијата на нервните завршетоци и импулсите одговорни за ерекцијата и ексцитабилноста на човекот.

Лекови

Лековите со мала моќност можат да се земаат само според упатствата на лекар. Обично, тие се прибегнуваат кога алтернативните методи се покажаа како неефикасни. Овие можат да бидат лековити билки и додатоци во исхраната за долготрајна употреба или може да има и синтетички стимуланси за ерекција.

Таблетите треба да се земаат строго во наведената доза и според шемата пропишана од лекар, во спротивно може да се постигне спротивен ефект.

Мерки за превенција

Превенцијата е најдобро решение што ќе му помогне на човекот да избегне сексуални нарушувања без употреба на техники за терапија. Ако мажот е изложен на ризик од развој на сексуални нарушувања или едноставно сака да се заштити од таква судбина, може да се следат следниве препораки на лекарите:

 • да се одбие од лоши навики;
 • јадете здрава храна за да спречите дебелина;
 • редовно туширајте контраст;
 • водат активен животен стил, спречувајќи застојани процеси.
спорт за спречување на импотенција кај мажи

Исто така е важно навремено да се третираат какви било болести, и подобро е да се прави превентивен преглед од сите специјалисти на секои шест месеци.

Излез

Потенцијата е важен показател за здравјето на мажите, во зависност од различните фактори и процеси во организмот. Физиолошките и психогените нарушувања можат да ја намалат потенцијата. Во зависност од идентификуваните провокатори, се утврдуваат методите за враќање на сексуалната активност. Ова може да биде диета, спорт, вежбање или гимнастика, употреба на народни рецепти или лекови.